Putting Things in Perspective

2016 Feast
Schedule of Events

Feast Picture (Click for larger image)
 
Blockhouse Stage
 
Saturday
10:45 Heritage Musick and Daunce Society
11:30 Father, Son, and Friends
12:15 Traveler's Dream
1:00 Water Spider Drum
1:45 Northland Voyageurs
2:30 Hasty Puddin'
3:15 Hogeye Navvy
4:00 Col. Webb's Band of Musick
 
Sunday
8:30 Roman Catholic Mass
10:45 Heritage Musick and Daunce Society
11:30 Water Spider Drum
12:15 Father, Son & Friends
1:00 Hogeye Navvy
1:45 Traveler's Dream
2:30 Hasty Puddin'
3:15 Col. Webb's Band of Musick

 

Camp Stage
 

Saturday
10:45 NewFoundland Program Dogs
11:30 Rodney the Younger, Conjurer
12:15 French Fashion Show
1:00 Rodney the Younger, Conjurer
1:45 Common Stock
2:45 Rodney the Younger, Conjurer
 
Sunday
10:45 NewFoundland Program Dogs
11:30 Rodney the Younger, Conjurer
12:15 Common Stock
1:00 Rodney the Younger, Conjurer
1:45 Northwest Territory Alliance Parade of Uniforms
2:45 Rodney the Younger, Conjurer

 

Landing Stage
 

Saturday
10:45 Truman/Sperreng Fiddlers
11:30 Strolling Singers
12:15 Calumet Rituals
1:00 Native American Hand Games
1:45 The Voyages of Pere Marquette
 
Sunday
10:45 Truman/Sperreng Fiddlers
11:30 The Strolling Singers
12:15 Calumet Rituals
1:00 Native American Hand Games

1:45

The Voyages of Pere Marquette

2:30

Common Stock

Feast Picture (Click for larger image)

  La Grande Arena

 

Saturday
10:45 Niagara River Iroquois Dancers & Lacrosse
12:00 Madame Cadillac Dance Theatre
12:45 Tactical Demonstration (NWTA)
1:30 Highland Games
2:30 The Bush Family Native American Drum & Dance
 
Sunday
8:30 Protestant Church Service
10:45 Niagara River Iroquois Dancers & Lacrosse
12:00 Madame Cadillac Dance Theatre
12:45 Tactical Demonstration (Forces of Montcalm & Wolfe)
1:30 Highland Games
2:30 The Bush Family Native American Drum & Dance

Feast Picture (Click for larger image)

Programs on Grounds
 

Both Days
Artillery Park (#364)
9:30 Cannon Demonstration
12:00 Flintlock Reliability Contest
1:30 Cannon Demonstration
 
Blockhouse (#133)
9:00-Close Exhibit & Traders House
10:00 Opening Ceremonies
3:00 Game Challenge Finals (Sunday)
4:00 Game Challenge Finals (Saturday)
4:00 Closing Ceremonies (Sunday)
5:00 Closing Ceremonies (Saturday)
 
Boat Ramp (#229)
11:00 Landing of the Voyageurs
2:30 Canoe Races
 
Cricket Field (#447)
9:00-close Colonial Cricket
 
Dulcimer Gathering (#119)
11:00 - close Dulcimers and more will perform at regular intervals throughout the day
 
Heritage Musick and Daunce Society (#106)
11:00 - close Heritage Musick and Daunce Society will perform at regular intervals throughout the day
 
Jim's Red Pants (#115)
11:00 - close Jim's Red Pants will perform at regular intervals throughout the day
 
Tim Schaiper (#310)
11:00 - close Tim Schaiper will perform at regular intervals throughout the day
 
Tomahawk Range (#214)
  Open throwing all day except:
1:15 Tomahawk Throw Competitions
 
Voyageur Camp (#228)
All Day Voyageur Historians and Barb Kotula singing canoeing Songs
 
Wea Indian Historic Village of Ouiatenon (#217)
All Day Village Open

Feast Picture (Click for larger image)

Ridge Arena
 

Saturday
11:00 The Whole Nine Yards (Scottish Ceilidh Dancing)
11:30 Voyageur Ancient Fife & Drums Corps
11:50 First Michigan Fife & Drum Corps
12:10 The 42nd Royal Highlanders
12:30 Theatiki Fife & Drum Corps
12:50 Janesville Fife & Drum Corps
1:10 Tippecanoe Ancient Fife & Drum Corps
1:30 Great River Fife & Drum Corps
1:50 River Valley Fife & Drum Corps
3:00 Massed Field Music
 
Sunday
11:00 The Whole Nine Yards (Scottish Ceilidh Dancing)
11:30 Theatiki Fife & Drum Corps
11:50 First Michigan Fife & Drum Corps
12:10 The 42nd Royal Highlanders
12:30 Voyageur Ancient Fife & Drums Corps
12:50 River Valley Fife & Drum Corps
1:10 Tippecanoe Ancient Fife & Drum Corps
1:30 Janesville Fife & Drum Corps
1:50 Great River Fife & Drum Corps
2:30 Massed Field Music

 

Voyageur Stage

Saturday
10:45 Water Spider Drum
11:30 Hasty Puddin'
12:15 Northland Voyageurs
1:00 Hogeye Navvy
1:45 Traveler's Dream
2:30 Weeya Smith, Native Storyteller
3:15 Rusty Misket
4:00 Father, Son, & Friends
 
Sunday
9:00 Gospel Sing
11:00 Weeya Smith, Native Storyteller
11:45 Rusty Musket
12:30 Northland Voyageurs
1:15 Weeya Smith, Native Storyteller
2:00 Rusty Musket

Photos on this page courtesy of John Condreay and Angela Bruntlett